Kompleksowa kuracja przeciw łysieniu :
Wypadnie włosów może być spowodowane wieloma przyczynami, wśród których najważniejsze są:
- wywołane czynnikami fizycznymi,
- wywołane lekami,
- wywołane chorobami zakaźnymi,
- wywołane chorobami układowymi,
- wywołane chorobami włosów lub skóry owłosionej,
- uwarunkowane genetycznie.
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należy łysienie androgenowe, które pojawia się tylko u osób dorosłych. Proces może rozpocząć się między okresem wczesnej młodości a późnym wiekiem średnim. Rozpoznanie łysienia androgenowego jest często rozpoznaniem klinicznym u kobiet i mężczyzn.
Łysienie androgenowe kobiet
Łysienie androgenowe kobiet, zwane również łysieniem kobiet typu męskiego lub przewlekłym rozlanym łysieniem, jest wywołane czynnikami genetycznymi i zwiększoną wrażliwością mieszka włosowego na androgeny. U pacjentek z tym typem łysienia poziomy hormonów płciowych mogą być prawidłowe. Kobiety, u których występuje łysienie androgenowe, w pierwszej kolejności najczęściej zauważają poszerzający się przedziałek przy normalnie wyglądających włosach. Następnie włosy w obrębie okolicy czołowej i ciemieniowej stają się cieńsze, w wyniku czego dochodzi do uwidocznienia powierzchni skóry głowy.
Wypadanie włosów może być rozlane i przebiega etapami, analogicznie do łysienia typu męskiego, przy czym u kobiet pozostaje zachowana linia włosów w okolicy czołowej. Do oceny nasilenia łysienia androgenowego u kobiet służy skala Ludwiga.
W diagnostyce łysienia u kobiet bierze się pod uwagę wywiad , zażywane przez pacjentkę leki, wykonuje się badania laboratoryjne w celu oceny różnych zaburzeń ogólnoustrojowych, niedoborów żywieniowych oraz profilu hormonów w przebiegu cyklu miesięcznego.
Niezbędnym badaniem w diagnostyce łysienia androgenowego jest trichoskopia. Dopiero po wykonaniu tych badań można rozpocząć leczenie.
Łysienie androgenowe mężczyzn
Łysienie androgenowe mężczyzn jest często poprzedzone łojotokiem lub łupieżem tłustym. U około połowy mężczyzn w okolicach 50. roku życia można stwierdzić cechy trwałego, postępującego łysienia zwanego inaczej łysieniem typu męskiego. Utrata włosów rozpoczyna się od kątów czołowych oraz szczytu głowy. Przebieg procesu jest postępujący. Nie można przewidzieć, jak szybko włosy będą wypadały, ani ile ich pozostanie. Do oceny zaawansowania łysiny wykorzystuje się skalę Hamiltona – Norwooda.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to autoimmunologiczne, niebliznowaciejące łysienie w obrębie głowy lub innych okolic owłosionych .Do utraty włosów najczęściej dochodzi nagle. Typowe ogniska łysienia są okrągłe lub owalne i dobrze odgraniczone od prawidłowych włosów. W 90% zajęta jest głowa owłosiona, ale w pozostałych przypadkach może dochodzić do utraty włosów okolicy pachowej, wzgórka łonowego, brody oraz brwi i rzęs. W ciągu roku u połowy pacjentów włosy odrastają. Niestety, przebieg łysienia plackowatego jest nieprzewidywalny. Możliwe są liczne nawroty choroby. Wśród 10% pacjentów z łysieniem plackowatym może dojść do rozwoju ciężkiej przewlekłej postaci choroby.
Rozpoznanie łysienia plackowatego z reguły nie jest trudne, ze względu na bardzo typowy obraz kliniczny. W celu potwierdzenia rozpoznania przeprowadzane jest badanie mikroskopowe włosów, w którym stwierdza się obecność charakterystycznych włosów wykrzyknikowych na obrzeżu ognisk łysienia. W niektórych przypadkach obserwuje się zmiany paznokciowe w postaci punktowanych wgłębień, podłużnych i wypukłych prążków oraz szorstkiej powierzchni.
Leczenie
Wizyta, badanie trichoskopowe, badania laboratoryjne diagnostyczne, dieta, suplementy doustne, leki zewnętrzne na Rp specjalnie dobrane mieszanki do wcierania w skórę głowy, zabiegi – mezoterapia skóry głowy.
Mezoterapia skóry głowy:
Zabieg polegający na podawaniu substancji aktywnych za pomocą igły i strzykawki w głąb skóry głowy. Substancje aktywne w postaci: witamin, minerałów, aminokwasów i peptydów wprowadzane do skóry głowy za pomocą iniekcji, hamują nadmierne wypadanie włosów oraz pobudzają włosy do wzrostu.
Preparat to najczęściej wysokojakościowy koktajl Dermaheal – bogaty w substancje odżywcze, czynniki wzrostu oraz peptydy biomimetyczne. Koktajl Dermaheal to produkt Skutecznie ogranicza wypadanie włosów i łysienie, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Wspomaga odrastanie włosów, poprzez rewitalizację cebulek włosowych i stymuluje krążenie. Zapobiega problemom związanym ze skórą głowy i zwiększa gęstość oraz grubość włosów. Stymuluje i wzmacnia cebulki włosa. Nawilża i odżywia włosy i skórę głowy. Cechuje go wysoka aktywność działania (posiada aż 56 substancji aktywnych) oraz czystość biologiczna (preparat posiada certyfikat uprawniający do wprowadzenia go do skóry).
przeciwwskazania:
- ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry, epilepsja, wykonane zabiegi chirurgiczne (do 6 miesięcy po wykonanym zabiegu), zażywanie antybiotyków, zażywanie antykoagulantów, zażywanie kortykosteroidów, zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nieleczona cukrzyca, egzema, łuszczyca, choroba nowotworowa , uczulenie na preparat
przeciwwskazania względne:
- choroby tarczycy: niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto
W przypadku przeciwwskazań względnych wykonujemy zabiegi jeśli klient jest leczony endokrynologicznie, ma unormowaną gospodarkę hormonalną i posiada pisemną zgodę od lekarza prowadzącego