Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową. Choroby przenoszone drogą płciową, zwane także chorobami wenerycznymi, mogą mieć podłoże bakteryjne, grzybicze, wirusowe lub pasożytnicze. Podstawą skutecznego leczenia jest w tym przypadku szybka diagnoza. 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy chorób przenoszonych drogą płciową w okolicy narządów intymnych, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Pamiętajmy, że nieleczone choroby weneryczne niosą ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Objawy chorób przenoszonych drogą płciową.

Do najważniejszych objawów chorób przenoszonych drogą płciową należą zmiany skórne na narządach płciowych:
- krosty 
- wypryski
- zaczerwienienia
- złuszczenia skóry
- owrzodzenia

Kłykciny kończyste są brodawkowatymi zmianami w kolorze skóry, najczęściej wywołanymi przez określone typy wirusa brodawczaka (HPV). Zmiany występują u kobiet i u mężczyzn, najczęściej umiejscowione są na zewnętrznych narządach płciowych lub w pobliżu odbytu. Zazwyczaj są niemal bezbolesne.

Jak przebiega leczenie kłykcin kończystych?
Do najskuteczniejszych form leczenia zabiegowego należą:
- laseroterapia – nie powoduje skutków ubocznych, a zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Laseroterapię można łączyć z leczeniem farmakologicznym, dzięki czemu uzyskuje się jeszcze większą skuteczność terapii. Może powstać blizenka.
- krioterapia – metoda polegająca na zamrażaniu zmian ciekłym azotem. Skutkiem ubocznym tego sposobu leczenia mogą być przebarwienia
- terapia lekiem Condylina - skuteczna ale mogą wystąpić nawroty
- zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w przypadku bardzo rozległych kłykcin oraz takich, które nie reagują na inne metody leczenia.

Usuwanie kłykcin kończystych laserem lub krioterapia - zabieg usunięcia kłykcin kończystych zawsze poprzedza profesjonalna konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i omówienia z pacjentem przebiegu zabiegu. Laseroterapia krioterapia  pozwala na usunięcie nawet rozległych zmian skórnych bez naruszenia zdrowych tkanek. Precyzja urządzenia umożliwia usunięcie nieestetycznych narośli także z tych obszarów skóry, które wymagają delikatnego traktowania takich jak prącie, moszna czy wargi sromowe. Dzięki temu terapia jest bardzo efektywna, a czas potrzebny na gojenie i rekonwalescencję krótki.

Co ważne, po zabiegu nie zostają blizny, a zabieg nie wpływa na aktywność seksualną pacjenta!

Zalety stosowania lasera lub krioterapii
-
kilka minut, tylko tyle zazwyczaj twa usunięcie uciążliwych narośli ze skóry,
- szybki, pozytywny rezultat zabiegu,
- zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym (laser), dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi
- zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć
- po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką lekarza , a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia.

Dlaczego kłykciny kończyste trzeba leczyć? 
Pamiętajmy, że nieleczone kłykciny kończyste mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym do transformacji nowotworowej u kobiet i u mężczyzn.