Testy płatkowe (alergiczne testy skórne) zwane potocznie „testami naskórkowymi” lub „patch testami”, przeprowadza się w celu wykrycia alergii kontaktowej (tzw. alergii opóźnionej). Swędzące zmiany skórne, łuszczenie się i suchość skóry, wypryski oraz fotodermatozy to najczęstsze objawy alergii kontaktowej. Aby stwierdzić, jaki czynnik wywołuje objawy i zastosować odpowiednie leczenie, wykonuje się naskórkowe testy płatkowe.

Alergia kontaktowa to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami (zwykle są to substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób. Przyczyny prowadzące do powstania kontaktowych zmian skórnych są różne. Mogą być związane bezpośrednio z alergią na alergeny kontaktowe lub powstawać dopiero pod wpływem dodatkowego czynnika np. światła słonecznego.

Najczęstsze objawy alergii kontaktowych:

- przewlekłe, swędzące zmiany skórne
- wyprysk atopowy w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i suchości skóry
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- wyprysk w postaci świądu i pęcherzyków skórnych na skórze dłoni oraz stóp
- łojotokowe zapalenie skóry
- fotodermatozy, czyli zmiany skórne pojawiające się na częściach ciała, które poddane były ekspozycji na słońce (promieniowanie UV)

Testy wykonywane są u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia.

Jak się przygotować do testów płatkowych?
Na 3-4 tygodnie przed badaniem nie stosuj miejscowych preparatów alergicznych i leków z grupy kortykosteroidów nanoszonych bezpośrednio na skórę.
- na 7-10 dni przed wykonaniem testów odstaw leki przeciwalergiczne, w tym leki antyhistaminowe.
- na 2-3 dni przed przeprowadzeniem nie przyjmuj wapna, witaminy C czy rutyny.
- na 1-2 dni przed testem zgól włosy z pleców – dotyczy to pacjentów z nadmiernym owłosieniem. Testy są przylepiane bezpośrednio na skórę, dlatego w celu uniknięcia podrażnienia musi być ona gładka i bez owłosienia.

W dniu badania nie stosuj preparatów pielęgnacyjnych na skórę np. balsamów, kremów czy maści. Mogą one utrudniać przylepienie testu na skórze. Po założeniu testów, pamiętaj o tym aby podczas kąpieli nie moczyć pleców, na których testy są założone. W trakcie testów zakładaj luźną, przewiewną i ciemną odzież wierzchnią. Nie noś biustonoszy czy gorsetów. Ściśle przylegające ubranie może uszkodzić test, a niektóre substancje znajdujące się w testach mogą dodatkowo barwić odzież. Wykonanie i odczytywanie testów alergicznych – płatkowych Na oczyszczoną skórę pacjenta – najczęściej na skórę grzbietu – naklejany jest test w postaci plastra do aplikacji, który składa się z pojedynczych komór wypełnionych substancjami testowymi.

Plaster pozostawia się na skórze pacjenta przez 48 godzin od momentu aplikacji w celu interpretacji pierwszych wyników. Kolejne odczyty następują po ok. 72, 96 godzinach od czasu naklejenia komór z haptenami na skórze badanego.

Przeciwwskazania do wykonania testów płatkowych:
- choroba (przeziębienie, gorączka, kaszel)
- zmiany na skórze o charakterze trądziku, ogniska zapalne
- przyjmowanie leków przeciwalergicznych, antybiotyku, układowych glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych, cytostatyków (ewentualne odstawienie ww. leków przed wykonaniem testów płatkowych należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem)
- korzystanie w ciągu ostatnich 3-4 tygodni z solarium, świeża opalenizna
- pPrzyjmuje się, że choć nie ma dowodów na temat szkodliwego wpływu testów płatkowych, nie powinny być one wykonywane u kobiet w ciąży