Trądzik osób dorosłych (acne tarda) jest chorobą, która dotyka osoby w różnym wieku. Zmiany trądzikowe nie ograniczają się jedynie do skóry twarzy i szyi, ale mogą pojawić się także na plecach, ramionach czy klatce piersiowej. Trądzik osób dorosłych często wymaga innych metod leczenia niż trądzik występujący u nastolatków.
Przyczyny trądziku dorosłych
Trądzik w wieku dorosłym częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia trądziku należą:
- zaburzenie równowagi hormonalnej w organizmie, na przykład w okresie ciąży, menopauzy czy po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych
- choroby insulinoporność
- zaburzenia hormonalne
- stres i związana z nim nadmierna produkcja androgenów w organizmie
- predyspozycje genetyczne
- produkty do pielęgnacji włosów i skóry, które zatykają pory w skórze
W Gabinecie Anna Dudek stosujemy metody leczenia zgodne z międzynarodowymi wytycznymi dotyczącymi efektywnej terapii trądziku u osób dorosłych.
W celu szybkiego uzyskania pozytywnych efektów, leczenie składa się z kilku równocześnie stosowanych terapii takich jak:
- zabiegi mikrodermabrazji
oczyszczanie oraz złuszczanie skóry - ma na celu usuwanie naskórka, spłycenie porów, redukcje przebarwień , usuwanie niedoskonałości skory np. poszerzonych gruczołów łojowych
- peelingi chemiczne - szeroka gama Peelingów zwalczy wiele zmian w trądziku dorosłych - zmniejszy a czasami całkowicie redukuje stan zapalny, rozjaśnia przebarwienia pozapalne, redukuje wydzielanie łoju, oczyszcza pory
- laser frakcyjny – ma działanie przeciwzapalne, spłycające pory, spłycanie blizn, obecnych przebarwień pozapalnych
- mezoterapia kwasami hialuronowymi np. Restylane skinbooster doskonała w leczeniu blizn i przebarwień, wzmacnia skórę
- mezotrapia kolagenem – tropokolagen – leczenie blizn,stanów zapalnych, przebarwień
- farmakologia działająca antyzapalnie
- stosowanie profesjonalnych dermokosmetyków, w tym odpowiednia pielęgnacja skóry w domu.
Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy jest najczęstszą chorobą skóry, z jaką zgłaszają się pacjenci do gabinetów dermatologicznych. Trądzik dotyka niemal wszystkie osoby w wieku 14 - 20 lat. Krosty, grudki i zaskórniki pojawiają się zwykle na twarzy i szyi, ale nierzadko trądzik atakuje także plecy i klatkę piersiową. Istnieje ryzyko, że nieleczony trądzik przerodzi się w stan zapalny pozostawiając na skórze głębokie blizny. Trądzik młodzieńczy można z powodzeniem leczyć w gabinetach medycyny estetycznej i dermatologii.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
Do najczęstszych powodów trądziku młodzieńczego należą:
- zmiany hormonalne w organizmie – do rozwoju trądziku przyczyniają się testosteron oraz hormon DHT, które z krwi przechodzą do receptorów hormonalnych w skórze powiększając gruczoł łojowy i zwiększając produkcję sebum. Testosteron i DHT pojawiają się w organizmie w okresie dojrzewania, przy czym u mężczyzn jest go więcej niż u kobiet. U kobiet z kolei dochodzi do zmian hormonalnych także w wyniku pojawienia się cyklu menstruacyjnego.
- bakterie (P. acnes) - P. acnes żyją na skórze i w mieszkach włosowych, gdzie odżywiają się martwymi komórkami skóry i sebum. Bakterie szybko namnażają się, jeśli mieszek włosowy zostanie zablokowany lub gruczoł łojowy zacznie wytwarzać dużo sebum. Należy pamiętać, że obecność bakterii na skórze jest normalna, a rozwój trądziku nie jest oznaką złej higieny.
-kosmetyki – kosmetyki i inne produkty do pielęgnacji skóry tworzą powłokę na skórze zatykając pory. Niektóre, bardziej oleiste produkty mogą przedostawać się do wnętrza mieszków włosowych blokując je.
- stres - kortyzol uwalniany do organizmu w sytuacjach stresowych powoduje zwiększenie produkcji testosteronu i DHT, które przyczyniają się m.in. do zatykania mieszków włosowych i rozwoju trądziku. Stres powoduje również ogólne stany zapalne w organizmie, które mogą pogorszyć stan skóry trądzikowej.
- dieta - pokarmy, które zwiększają poziomu cukru we krwi (cukier, węglowodany i nabiał) powodują wzrost hormonu IGF-1 w organizmie, co z kolei prowadzi do wzrost poziomu testosteronu i DHT.
- niektóre leki, w tym sterydy i terapia hormonalna - sterydy mają wpływ na produkcję testosteronu i DHT w organizmie, które powodują powiększenie się gruczołów łojowych i wzrost produkcji sebum. Sterydy nakładane bezpośrednio na skórę mogą powodować oraz nasilać trądzik w miejscu stosowania.
Jak diagnozuje się trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych zmian skórnych.
Metody leczenia trądziku młodzieńczego
Im wcześniej podejmie się odpowiednie leczenie trądziku u nastolatków, tym jest większe prawdopodobieństwo, że trądzik będzie miał przebieg łagodny i nie pozostawi blizn na skórze. Leczenie trądziku młodzieńczego często wymaga zastosowania kilku terapii jednocześnie, a także właściwej pielęgnacji skóry w domu. Większość metod leczenia trądziku wymaga czasu. Uważa się, że terapie należy kontynuować przez co najmniej 12 tygodni, aby móc ocenić ich skuteczność. W przypadku ciężkiego przebiegu trądziku konieczna jest wizyty u dermatologa, który przepisze leki na receptę oraz zaproponuje terapie miejscowe.
Do często stosowanych metod leczenia trądziku młodzieńczego należą:
- terapia hormonalna
- stosowanie antybiotyków
- peelingi, w tym chemiczne i złuszczanie
- ekstrakcja zaskórników np. mikrodermabrazja
- stosowanie nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego, retinoli i sterydów
- laser
W celu szybkiego uzyskania pozytywnych efektów, leczenie składa się z kilku równocześnie stosowanych terapii takich jak:
- zabiegi mikrodermabrazji
oczyszczanie oraz złuszczanie skóry –- ma na celu usuwanie naskórka, spłycenie porów, redukcje przebarwień, usuwanie niedoskonałości skory np. poszerzonych gruczołów łojowych
- peelingi chemiczne - szeroka gama Peelingów zwalczy wiele zmian w trądziku - zmniejszy a czasami całkowicie redukuje stan zapalny, rozjaśnia przebarwienia pozapalne, redukuje wydzielanie łoju, oczyszcza pory ,
- laser frakcyjny – ma działanie przeciwzapalne, spłycające pory, spłycanie blizn, obecnych przebarwień pozapalnych
- mezoterapia kwasami hialuronowymi – np. Restylane skinbooster doskonała w leczeniu blizn i przebarwień, wzmacnia skórę