Dermatoskopia to badanie znamion u dzieci, które polega na oglądaniu skóry za pomocą narzędzia zwanego dermatoskopem. Umożliwia on wykonanie szybkiej oceny zmian barwnikowych skóry w sposób bezbolesny i nieinwazyjny. Szkło powiększające dermatoskopu daje możliwość bardzo dokładnej obserwacji struktury barwnikowej danej zmiany, czyli np. pieprzyków. Co więcej, takie sposób badania znamion u dzieci pozwala określić czy są to zmiany łagodne, czy należą do niebezpiecznych i powinny zostać usunięte.

Badanie znamion u dzieci – kiedy się udać do lekarza?
Zmiany skórne mogą być problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Dlatego najkorzystniej byłoby, aby każda zmiana skórna u dziecka została oceniona przez dermatologa. Do lekarza na pewno należy się udać, gdy rodzice zauważą przekształcenie lub powiększanie się zmiany.
Znamiona barwnikowe u dzieci, które wzbudzą wątpliwości lekarza, najczęściej a kontrolowane, lub usuwane. 

W chwili, gdy zauważymy na ciele naszej pociechy niepokojącą zmianę, dziecko skarży się na swędzący pieprzyk, rozdrapany pieprzyk niepokojąco krwawi czy też noszenie ubranek podrażnia skórę w określonym miejscu, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Nie potrzeba się jednak zawczasu martwić - znamiona barwnikowe u dzieci najczęściej są łagodne, Szczególnej uwagi wymagają jednak znamiona wrodzone i znamiona Spritza ze względu na możliwość ich rozwoju w czerniaka.

Regularne kontrole dermatoskopowe to najlepsza profilaktyka.

Ochrona UV a czerniak
Jak wynika z badań, oparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie zwiększają ryzyko rozwoju czerniaka, a nawet połowa dzieci, które przeżyły czerniaka doświadczyło oparzeń słonecznych w przeciągu roku od zachorowania. Ochrona przeciwsłoneczna jest zatem jednym z ważnych czynników przeciwdziałania nowotworom skóry u dzieci, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni strój, w tym nakrycia głowy, kremy z filtrem, a także unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej.