
Odcisk na stopie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości.
W Gabinecie leczymy odciski lekami (stosujemy płyny i kremy zawierające substancję złuszczające (wymaga od pacjenta cierpliowości i systematyczności) oraz wykonujemy zabiegi u dorosłych i u dzieci:
- wyłyżeczkowanie to zabieg dermatochirurgiczny, wymagający znieczulenia, polega na usunięciu zmiany ostra łyżeczką chirurgiczna
- krioterapia czyli zamrażanie odcisków ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu jest to zabieg najczęściej stosowany ponieważ jest mało bolesny, nie pozostawia blizn i ma dużą skuteczność zwłaszcza gdy są płaskie zmiany (zabieg można powtarzać)
- elektrokoagulacja - usuwanie odcisków za pomocą łuku elektrycznego. Zabieg pozostawia blizny na skórze, wymaga znieczulenia
- laseroterapia to zabieg chirurgiczny, wymagający znieczulenia , bo jest bolesny (zostaje czasami mała blizna)
Odciski na stopach to problem, który w znacznym stopniu może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Mimo że zajmują małą powierzchnię, powodują ból przy ucisku. Powodem tego jest korzeń, który stopniowo wrasta w tkanki miękkie. Odciski wymagają odpowiedniego leczenia.
Odciski mogą pojawić się w różnych miejscach na stopie. Często obserwuje się je na: podeszwach stóp, między palcami, na opuszkach palców, w wałach paznokciowych. Zdarza się także, że powstają pod paznokciami.
Czym są odciski?
Odciski to inaczej nagniotki. Są to niewielkie obszary zgrubiałej skóry, które powstają na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Powodują one zagęszczenie włókien kolagenowych i przyspieszenie procesu dojrzewania spłaszczonych komórek rogowych.
Odciski dzieli się na:
- twarde,
- miękkie.
Twarde odciski wystają nieco ponad powierzchnię skóry. Są małe, okrągłe, błyszczące i mają bladożółty kolor. Posiadają korzeń, który wrasta do środka. Po ich uciśnięciu pojawia się ostry ból. Natomiast miękkie odciski są giętkie i nie mają stwardniałego środka. Również mogą powodować dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania odcisków
Najczęstszą przyczyną odcisków jest długotrwały ucisk na tkanki spowodowany niewygodnym lub zbyt ciasnym obuwiem. Na ich powstanie narażone są osoby, które mają różnego rodzaju deformacje stóp, modzele, wady postawy, płaskostopie. Do czynników ryzyka zalicza się również:
- otyłość,
- nieprawidłowy chód,
- uprawianie sportu,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

