Botox to zabieg wykorzystujący toksynę botulinową w medycynie estetycznej ze względu na jej niezwykle skuteczne działanie. Ostrzykiwanie skóry na twarzy botoxem, azalurem.

Czas zabiegu - 10 -20 min

Znieczulenie - opcjonalnie (krem znieczulający), po zabiegu można iść do pracy

Efekty - 4 do 6 miesięcy

Wskazania do usuwania zmarszczek na twarzy:
- zmarszczki poprzeczne na czole
- zmarszczki pod oczami
- zmarszczki gładzizny czoła
- zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)
- zmarszczki między brwiami (lwia zmarszczka)
- zmarszczki mimiczne

Dzięki ostrzykiwaniu zlikwidowana może zostać również nadmierna potliwość (dotyczy czoła, pach, dłoni oraz stóp).

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU - Nie trzeba się przygotowywać

PRZEBIEG ZABIEGU - Działanie zabiegu opiera się na hamowaniu bodźców między nerwami a mięśniami / dochodzi do porażenia mięśni szkieletowych w wyniku blokowania uwalniania acetylocholiny na poziomie połączenia nerwowo-mięśniowego, co w efekcie prowadzi do ich rozluźnienia i wygładzenia zmarszczek. 

Przed wykonaniem zabiegu lekarz może zaaplikować znieczulający krem Emla. Nie jest to jednak konieczne, gdyż zabieg nie jest bardzo bolesny. Preparat wstrzykiwany jest przy pomocy strzykawki z bardzo cienką igłą. Czas całej procedury zależy od obszaru, który poddawany jest zabiegowi, ale zazwyczaj oscyluje on w okolicy 15 minut. 

Po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.

PO ZABIEGU - Należy unikać masażu w miejscach wstrzyknięć. W ciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy do dołu. W ciągu 12 godzin od zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Ślady po wkuciach są niewidoczne, a pacjent może powrócić do swoich normalnych zajęć. Może pojawić się jednak delikatne zaczerwienienie w obszarze zabiegowym.

PRZECIWSKAZNIA DO ZABIEGU
- ciąża i okres karmienia piersią,
- infekcje skóry w miejscu planowanych wstrzyknięć,
- nadwrażliwość na składniki preparatu, z albuminą włącznie,
- stosowanie niektórych leków (aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, chlorochina, chydroksychlorochina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn, leki przeciwkrzepliwe),
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- miastenia rzekomoporaźna, zespół Eaton-Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe, padaczka, porażenie nerwów

Pierwsze efekty można zaobserwować po około 7-14 dniach od wykonania zabiegu – zmarszczki zostają wygładzone. W zależności od wielu czynników, utrzymywać mogą się od około 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie zmarszczki powoli zaczynają się pojawiać. Gdy skóra ponownie utraci gładkość, zabieg można powtórzyć.