Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze, a w medycynie estetycznej jest stosowany już od 20 lat. Kwas hialuronowy ma postać przezroczystego żelu zamkniętego w sterylnej strzykawce. Nie wymaga wykonania próby uczuleniowej. Efekt jest natychmiastowy.
W gabinecie używamy następujących produktów z kwasem
- Restylane skinbooster
- Restyane defyne
- Restyane refyne
- Restyane kysse
- Restyane volyme
Wskazaniami do podania kwasu hialuronowego są:
- zmarszczki mimiczne
- dolina łez, czyli głębokie cienie pod oczami
- asymetrie/nierówności w obrębie nosa
- bruzdy nosowo – wargowe
- linie marionetki, czyli opadające kąciki ust
- zmarszczki palacza, czyli zmarszczki wokół ust
- powiększanie ust
- zmarszczki na szyi i dekolcie
- opadające policzki
- starzenie się szyi
- starzenie się dłoni
- obwisłe/płaskie pośladki
- korekcja blizn potrądzikowych
Przygotowanie do zabiegu kwasem hialuronowym:
W dniu, w którym przeprowadzane jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, a także dzień wcześniej i później, nie należy pić alkoholu. Tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew i niesteroidowe leki przeciwzapalne (jeżeli przyjmowanie ich nie jest obligatoryjne).
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po zabiegu estetycznym jest wysoce zindywidualizowany i zależy od wielu czynników, w tym predyspozycji pacjenta do obrzęków i zasinień, dawki zastosowanego preparatu oraz obszaru poddanemu zabiegowi. Przy zabiegach wykorzystujących kwas hialuronowy, dość często dochodzi do wystąpienia obrzęków i zasinień, które mogą utrzymywać się przez około dwa tygodnie.
Ocena końcowego efektu estetycznego powinna nastąpić po upływie tego okresu. Wcześniejsze interpretacje mogą być nieprecyzyjne ze względu na obecność obrzęku, co może prowadzić do przejściowej asymetrii czy nadmiernego efektu w stosunku do oczekiwań.
Zabiegi można powtarzać.
Po zabiegu
- zaleca się picie znacznej ilości wody, nawet powyżej 2l dziennie
- w ciągu pierwszych 12 godzin po zabiegu, nie zaleca się aplikacji kosmetyków do makijażu, a obszar iniekcji powinien być utrzymany w szczególnej czystości.
- zalecane jest także unikanie bezpośredniego kontaktu rak ze skórą oraz wymiana poszewek pościeli.
Do 48 godzin po zabiegu kwasem hialuronowym, należy zminimalizować mimikę twarzy i nie wywierać nacisku na obszary, które poddane były zabiegowi.
- unikaj spożywania kawy i alkoholu, a jeżeli to możliwe, wstrzymaj się także od palenia tytoniu.
- nie korzystaj z sauny, solarium, kriokomory czy opalania , 2-4 dni nie pływaj i unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych.
- do dwóch tygodni po zabiegu, nie przeprowadzaj w obszarach iniekcji zabiegów takich jak: laseroterapia, ultradźwięki, radiofrekwencja, głębokie peelingi, masaże czy makijaż permanentny itp.
- tym okresie przeciwwskazane są także zabiegi stomatologiczne. W przypadku skłonności do opryszczki, lekarz może zalecić stosowanie leku przeciwwirusowego zgodnie z zaleceniami.
Trwałość działania kwasu hialuronowego
Pierwsze efekty podania kwasy hialuronowego widoczne są natychmiast, natomiast pełny efekt osiąga się po kilku dniach. Czas utrzymywania się działania kwasu hialuronowego jest zróżnicowany i zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu:
- kwas hialuronowy pod oczy: od 12 do 36 miesięcy
- kwas hialuronowy do twarzy: od 12 do 18 miesięcy
- kwas hialuronowy do ust: od 9 do 18 miesięcy
Dodatkowo, około 15% efektu pozostaje na dłużej, dzięki naturalnie wytworzonemu w procesie kolagenu, który zasiedla skórę. Częstość iniekcji kwasu hialuronowego jest kwestią indywidualną i zależy od osobistych predyspozycji do degradacji kwasu w tkankach. Może to być krótszy lub dłuższy okres, niż sugerują to producenci preparatów. Zwykle zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest powtarzany co 12 – 18 miesięcy, a po 2-3 cyklach zauważalne jest znaczne wydłużenie czasu utrzymania się kwasu hialuronowego w tkankach.
Przeciwwskazania do zabiegu kwasem hialuronowym
Zabiegi kwasem hialuronowym są bezpieczne dla pacjentów, jednak tak jak w przypadku każdego innego zabiegu medycznego, istnieją pewne określone przeciwwskazania do ich wykonywania. Są to:
- ciąża i karmienie piersią
- aktywne stany zapalne (angina)
- zmiany zapalne w obszarze planowanego zabiegu (trądzik, opryszczka),/li>
- choroby immunologiczne z kręgu kolagenoz, skłonność do tworzenia blizn przerostowych
- rozchwiana cukrzyca
- przyjmowanie antykoagulantów, kortykosteroidy
- bielactwo, łuszczyca
- zapalenie zatok
- zmiany okołowierzchołkowe zębów (leczenie stomatologiczne dwa tygodnie wstecz)
- nowotwory
- miejsca ostrzyknięte wypełniaczem permanentnym