Wypełnianie ust kwasem hialuronowym - Kwas hialuronowy ma dość szerokie działanie, dlatego można wykorzystywać go m.in. do wyrównywania czerwieni wargowej, niwelowania asymetrii ust, przy jednoczesnym nawilżeniu i poprawieniu napięcia skóry. Wypełnianie ust z zastosowaniem kwasu hialuronowego pozwala na uzyskanie naturalnego efektu pięknych i młodych warg, z których każda kobieta będzie dumna. Rezultaty utrzymują się najczęściej około 12 miesięcy i po upływie tego czasu zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu.
Wskazaniami do podania kwasu hialuronowego są:
- wypełnianie ust
- modelowanie ust
- korygowanie kształtu ust
- powiększanie ust
- rewitalizacja ust
- poprawa jędrności
Czas zabiegu: 20-30 min.
Czas utrzymania się zabiegu: ok 9-18 miesięcy (zależy od opalania, picia gorących płynów itp.)
Wizyta kwalifikacyjna - Wypełnianie ust kwasem hialuronowym poprzedzane jest spotkaniem z lekarzem który ocenia wygląd naszych ust, problemy, jakie może rozwiązać z zastosowaniem preparatu. Jednak przede wszystkim wyklucza występowanie jakichkolwiek przeciwwskazań, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo procedury.
Przebieg zabiegu
Wykonuje się demakijaż, w celu oczyszczenia skóry ust z ewentualnych zanieczyszczeń. Następnie na skórę nanoszony jest krem o działaniu znieczulającym, który zapełnia pełen komfort procedury, sprawiając, że jest ona całkowicie bezbolesna. Za ok 30 – 60 lekarz rozpoczyna iniekcje w usta, czyli nakłucia z zastosowaniem bardzo cienkiej igły i wprowadza niewielkie ilości kwasu hialuronowego.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg nie wymaga od pacjentek żadnego wcześniejszego przygotowania. Zabiegu nie wykonujemy 2 tyg. przed i po wizycie u stomatologa.
Po zabiegu
- po zabiegu nawilżamy usta preparatami zaleconymi w gabinecie
- w ciągu 24 godzin po zabiegu, nie należy nakładać makijażu
- zalecana jest wymiana ręcznika do twarzy oraz poszewek poduszek
- unikaj gorących napojów i pokarmów
- przez 7 dni po zabiegu unikaj dużych zmian temperatur i ich skrajnych wartości: nie chodź do sauny, siłowni, basen lub solarium
Okres rekonwalescencji po zabiegu powiększania ust również jest kwestią indywidualną.
- zazwyczaj dzień po zabiegu usta są obrzęknięte, uwidaczniają się na nich również siniaki. Opuchlizna i zasinienia mogą utrzymywać się do 2 tygodni od zabiegu powiększania ust. Na ostateczny efekt zabiegu modelowania ust trzeba czekać około 1-2 tygodni.
- bezpośrednio po wykonanym zabiegu można delikatnie schładzać (nie mogą być to mrożone okłady) okolice warg, aby utrzymać reakcję tkanki na możliwie niskim poziomie.
- na 24 godziny po zabiegu kwasem hialuronowym warto zadbać o higienę nakłuwanych miejsc i jak najrzadziej ich dotykać.
- przez 2 dni po zabiegu odradza się stosowania wszelkiego rodzaju szminek, błyszczyków oraz kremów (oprócz balsamu pielęgnacyjnego – należy użyć nowego produktu, aby uniknąć infekcji).
- przez pierwszy tydzień po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie powinno się wywierać nadmiernego ucisku na okolicę skóry poddanej zabiegowi (zalecane spanie na plecach).
- zaleca się zrezygnowanie z picia bardzo gorących napojów i spożywania gorących posiłków.
- w następnych tygodniach należy unikać nadmiernego zimna, gorąca, czy ekspozycji na słońce. Należy również tymczasowo zrezygnować z wizyt w saunie bądź solarium.
Trwałość działania kwasu hialuronowego
Pierwsze efekty podania kwasy hialuronowego widoczne są natychmiast, natomiast pełny efekt osiąga się po kilku dniach. Czas utrzymywania się działania kwasu hialuronowego jest zróżnicowany i zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu:
- kwas hialuronowy pod oczy: od 12 do 36 miesięcy
- kwas hialuronowy do twarzy: od 12 do 18 miesięcy
- kwas hialuronowy do ust: od 9 do 18 miesięcy
Dodatkowo, około 15% efektu pozostaje na dłużej, dzięki naturalnie wytworzonemu w procesie kolagenu, który zasiedla skórę. Częstość iniekcji kwasu hialuronowego jest kwestią indywidualną i zależy od osobistych predyspozycji do degradacji kwasu w tkankach. Może to być krótszy lub dłuższy okres, niż sugerują to producenci preparatów. Zwykle zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest powtarzany co 12 – 18 miesięcy, a po 2-3 cyklach zauważalne jest znaczne wydłużenie czasu utrzymania się kwasu hialuronowego w tkankach.
Przeciwwskazania do zabiegu kwasem hialuronowym
Zabiegi kwasem hialuronowym są bezpieczne dla pacjentów, jednak tak jak w przypadku każdego innego zabiegu medycznego, istnieją pewne określone przeciwwskazania do ich wykonywania. Są to:
- choroby nowotworowe
- zmiany zapalne w obszarze planowanego zabiegu (trądzik, opryszczka)
- choroby autoimmunologiczne z kręgu kolagenoz, skłonność do tworzenia blizn przerostowych
- aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- skłonność do nadmiernego bliznowacenia
- osoby ze skłonnością do opryszczek muszą brać 2 dni wcześniej , w dniu zabiegu i 3 dni po tabletki Heviran