PRZEBIEG ZABIEGU –zabieg dermatochirurgiczny to zabieg usuwania zmian najczęściej - znamię barwnikowe, znamię skórne, inne. Dokonywany jest w znieczuleniu miejscowym lignokaina. Do zabiegu zmiana zostaje zakwalifikowana po badaniu przez lekarza czy nadaje się do usunięcia taką metodą ( inna to Laser CO2, Krioterapia, Elektrokoagulacja, wyłyżeczkowanie)

Zmianę skora - znamię lub inne zmiany skórne usuwa się specjalną jednorazową sztancą o średnicy od 2 do 5 mm. (większe zmiany ponad 6 mm usuwa chirurg). Wyglądem przypomina ona strzykawkę. Po pobraniu zmiana poddawana jest ocenie histopatologicznej w Pracowni Badań Histopatologicznych.

Dermatochirurgiczne usuwanie zmian skórnych - to zabieg usuwania zmian skórnych w znieczuleniu - tzw. sztanca chirurgiczna jałowa. Zabieg usuwania jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk) i jest całkowicie niebolesny. 

Usuwane są w gabinecie zmiany:
- znamiona barwnikowe usuwane z powodów kosmetycznych lub w sytuacjach wątpliwych / podejrzanych - po ocenie dermatoskopowej przez lekarza
- znamiona skórne
- zmiany guzkowe różnego typu z okolic twarzy, szyji głowy, ciała
- różne wyrosła skórne najczęściej guzkowe ze wskazań lekarza
- podejrzenie nowotworu skóry
- stany przedrakowe skóry
- zmiany na skórze narządów płciowych
- zmiany na skoórze głowy

PO ZABIEGU pozostaje strupek i dalej mała gładka blizna 2- 5 mm . Nie jest wymagane założenie szwów, wystarczy specjalny opatrunek, którego celem jest zatrzymanie krwawienia. Wynik histopatologiczny wydawany jest po 3 tygodniach. Rzadko kiedy po jego przeprowadzeniu występują jakiekolwiek powikłania. Pacjent otrzymuje ZALECENIA po zabiegu.

PRZECIWSKAZANIEA DO ZABIEGU
- uczulenie na lignokaine
- tendencja do bliznowców

Dermatochirurgiczne usuwa się zmiany guzkowe i płasko wyniosłe takie jak:
- znamiona skórne (często na twarzy /bezbarwne guzki)
- znamiona barwnikowe