Łyżeczkowanie jest drobnym zabiegiem dermatologicznym, polegającym na mechanicznym usunięciu zmian skórnych za pomocą sterylnego narzędzia chirurgicznego zwanego „łyżeczką”..

Zabieg stosowany do usuwania zmian typu:
- brodawki wirusowe (“kurzajki”, brodawki płaskie)
- brodawki łojotokowe
- odciski
- nagniotki

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny (po kwalifikacji lekarza do zabiegu i wyborze najkorzystniejszej metody usuwania zmiany skórnej).

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU - Nie trzeba się przygotowywać

PRZEBIEG ZABIEGU - Usunięciu zmian chorobowych ostra łyżeczka chirurgiczna , najczęściej powierzchownie lub głęboko.

PO ZABIEGU – Następuje gojenie z wytworzeniem strupka - odpada w ciągu 1 – 3 tygodnie w zależności od głębokości, Może pozostać blizenka , przy zmianach głębokich.

PRZECIWSKAZNIA DO ZABIEGU - Uczulenia na lignokaine , ciąża , tendencja do tworzenia się Keloidów , świeża opalenizna

Zalecenia pozabiegowe po łyżeczkowaniu:
Tak, jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, należy pamiętać o przestrzeganiu higieny oraz o zapewnieniu skórze odpowiedniej pielęgnacji. Łyżeczkowanie jest zabiegiem dermatochirurgicznym związanym z powstaniem rany oraz procesem jej gojenia. Oznacza to, że po zabiegu wskazane jest zachowanie aseptyczności, czyli niedopuszczenie do przedostania się na skórę drobnoustrojów chorobotwórczych. Ranę można oczyszczać preparatami przeznaczonymi do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z zaopatrywaniem ran np. lekiem Octanisept w postaci płynu. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, ranę można dodatkowo zabezpieczyć jałowym plastrem opatrunkowym, który pozwala skórze oddychać dzięki warstwie przepuszczającej powietrze. Jest miękki i zapewnia komfort w trakcie gojenia się rany. Na ranę nie stosować pudrów ,kremów kosmetycznych .można zastosować lek o ile zaleci lekarz .