Zabieg kolagenowy (tropokolagen) czyli jak przywrócić skórze elastyczność, zredukować zmarszczki, nawilżyć skórę, zmniejszyć wypadanie włosów i poprawić ich strukturę, zniwelować rozstępy. Kolagen odgrywa kluczową rolę w zachowaniu młodego i zdrowego wyglądu skóry.

Zabieg kolagenowy ma na celu przywrócenie równowagi skórze, w której dochodzi do stopniowej biodegradacji naturalnych włókien kolagenowych.

Czym jest zabieg kolagenowy?
Zabieg kolagenowy opiera się na dostarczeniu bezpośrednio do skóry jej budulca, jakim jest kolagen, co może odbywać się poprzez mezoterapię. Jest on w organizmie naturalnie produkowany przez fibroblasty, a w macierzy zewnątrzkomórkowej jego dojrzałe włókna tworzą przestrzenną sieć. Układ ten spełnia funkcję biorusztowania dla tkanek, zapewniając im odpowiednią integralność strukturalną, sprężystość oraz odporność na rozciąganie. W profesjonalnych zabiegach stosowany jest tropokolagen typu I. Składnik ten działa jako prekursor dojrzałego kolagenu, który łącząc się ze sobą, buduje włókienko kolagenowe. W wyniku iniekcji natychmiast wbudowuje się w strukturę uszkodzonego biorusztowania, a tym samym przywraca optymalną równowagę w procesie odtwarzania i degradacji siatki. Celem takich zabiegów jest regeneracja skóry i tkanki podskórnej, a w konsekwencji spowolnienie procesów starzenia.

Podstawowe wskazania i zalecenia
Tropokolagen typu I może być stosowany zarówno jako samodzielny zabieg mezoterapii, jak i po zabiegach laserowych czy mikronakłuwania.
- zabiegi te mają na celu przede wszystkim zregenerowanie skóry, w przypadku której występują widoczne objawy starzenia, takie jak zwiotczenie, przesuszenie czy zmarszczki. Ale także mięśni, które wraz z wiekiem ulegają zwiotczeniu lub nadmiernemu napięciu.
- kolagen może posłużyć również do zmniejszenia widoczności blizn po zabiegach czy operacjach oraz blizn potradzikowych.
- zabieg z użyciem tej substancji wykonuje się ponadto do redukcji rozstępów w fazie zanikowej lub zapalnej, włącznie ze zmianami powstałymi po ciąży, zaburzeniach hormonalnych, wzroście masy mięśniowej, utracie masy ciała oraz u dzieci w okresie dorastania.
- tropokolagen typu I można również wykorzystać przy redukcji cellulitu, a także leczyć nim schorzenia dermatologiczne.

Preparaty iniekcyjne z kolagenem, są powszechnie stosowane w mezoterapii. Zabieg ten można przeprowadzać w różnych celach, a także na wielu obszarach ciała. Zabieg ten polega na punktowym dostarczaniu preparatu w wybrane miejsca, co odbywa się poprzez wstrzykiwanie go do tkanek. Mezoterapię da się wykonać niemal na całej powierzchni ciała i twarzy, a także na głowy.

Jak powinien być wykonany zabieg kolagenowy na twarz?
Zabieg kolagenowy na twarz zawsze powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów iniekcyjnych. O ich rodzaju decyduje zapotrzebowanie pacjenta, które może dotyczyć różnych problemów. Produkty używane w mezoterapii, aby były bezpieczne, muszą posiadać wymagane certyfikaty i atesty, które poświadczają fakt przeprowadzenia wymaganych badań. Każda procedura z wykorzystaniem tropokolagenu typu I powinna być wykonana przez personel medyczny o odpowiednich kwalifikacjach.

Forma preparatu do iniekcji
W zabiegach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystywane są gotowe produkty iniekcyjne, które mają postać sterylnych fiolek z tropokolagenem. Tego rodzaju preparaty nie muszą być wcześniej dodatkowo przygotowane, a ich zamknięta forma wyklucza prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wstrzykiwanej substancji. Zastosowanie gotowych środków iniekcyjnych ma znaczenie także z uwagi na możliwość skrócenia czasu zabiegu. Tropokolagen typu I oraz pozostałe substancje aktywne, są pochodzenia naturalnego, a ich nośnikiem jest sól fizjologiczna, która pozwala im zachować prawidłową konsystencję.

Procedura z użyciem tropokolagenu typu I
Pomimo łatwości podania, aby zabieg był efektywny, powinien być przeprowadzony zgodnie z wiedzą oraz starannością. Preparaty zawierające tropokolagen typu I pozwalają na dostarczenie tkankom składnika, który posiada budowę najbliższą strukturalnie naturalnemu kolagenowi ludzkiemu. Właściwość ta jest istotna dlatego, że niweluje możliwość powikłań oraz reakcji alergicznych. Zabiegi z jego zastosowaniem powinny być realizowane w serii, której zakres jest indywidualnie określany przez specjalistę. Spełnienie tych warunków pozwoli na uzyskanie optymalnego poziomu stymulacji tkanek do odbudowy. Dla ich prawidłowego odżywienia, znaczenie mają też inne substancje czynne zawarte w preparacie, które aby rozwinąć swoje możliwości regeneracyjne, potrzebują czasu

Kolagen na blizny pooperacyjne
Kolagen na blizny pooperacyjne wykorzystywany jest coraz częściej, co wynika z wyjątkowych właściwości tej naturalnej substancji. Kolagen to naturalny budulec, którego iniekcja sprzyja regeneracji tkanek bliznowatych.

Rodzaje zmian po zabiegach operacyjnych
Z reguły rany po operacjach ulegają samoczynnemu zrostowi, po zastosowaniu odpowiedniego zszycia i opatrunku przez lekarza. Proces ten szybciej następuje u osób młodych, których kondycja zdrowotna jest dobra. O czasie gojenia i samym ryzyku powstania nieprawidłowej blizny decydują różne czynniki. Jednym z powikłań może być powstanie tzw. zrostów pooperacyjnych, poprzez niewłaściwe połączenie się tkanek. Najczęściej występują one u osób po procedurach ginekologicznych oraz operacjach jamy brzusznej i miednicy, gdzie zszycie jest wielowarstwowe. Blizny pooperacyjne dzielą się na niedojrzałe oraz dojrzałe. Pierwsze z nich są czerwone, wypukłe i mogą wywoływać dyskomfort spowodowany swędzeniem lub bólem. Drugie z kolei to blizny prawidłowe, które charakteryzują się kolorem jaśniejszym od skóry, a także są miękkie w dotyku i płaskie. Blizny przerostowe, czyli nieprawidłowe, powstałe w wyniku niewłaściwego gojenia się rany, pozostają uniesione powyżej poziomu sąsiadujących tkanek i mogą z czasem zmieniać swój rozmiar. Najbardziej problematyczne są tzw. keloidy, czyli bliznowce. Objawiają się one pod postacią twardej i włóknistej narośli, która może przekraczać linię urazu i nie ulega samoistnemu gojeniu. Tropokolagen możemy wykorzystać już na etapie gojenia blizn, gdy sprawia ona dyskomfort .

Jak działa kolagen na blizny pooperacyjne?
Kolagen na blizny pooperacyjne jest stosowany w ramach zabiegu mezoterapii, która odbywa się z wykorzystaniem specjalnego preparatu iniekcyjnego jako materiał regeneracyjny.

Zabieg mezoterapii tropokolagenowej
Zabieg mający na celu poprawę wyglądu blizn dawnych i świeżych. Polega na wstrzyknięciu kolagenu bezpośrednio do tkanki bliznowatej i obok np. po nacięciu krocza, cięciu cesarskim. operacji tarczycy, wycinaniu znamion, pourazowych blizn itp. Obstrzykiwanie Tropokolalegen wykorzystywane jest do innych blizn potradzikowych, po urazowch itp. Kolagen jest naturalnym składnikiem skóry, który wpływa na jej estetykę oraz funkcjonalność. Procedura ta jest stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna, a efekty widoczne są zwykle po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.
Zabieg wykonywany jest w serii 3-5 razy w odstępach tygodniowych z użyciem tropokolagenu firmy Guna (MD Tissue, MD Matrix).

ZASTOSOWANIE:
- wypłaszczenie blizny wypukłej
- uwypuklenie blizny zanikowej
- zwiększa mobilność tkanki
- zmniejszenie przeczulicy Poprawa komfortu

WSKAZANIA:
- blizny pooperacyjne
- blizny pourazowe
- blizny potrądzikowe

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
Zabieg nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Przed wykonaniem procedury lekarz dokładnie myje okolice zabiegu i odkaża skórę przed przystąpieniem do nakłuć.

Zabieg na blizny po trądziku
Zabieg na blizny po trądziku ma na celu zredukowanie tego typu niedoskonałości. Obecnie bardzo często w takich procedurach zastosowanie znajduje naturalny kolagen, co wynika z jego specyficznych właściwości regeneracyjnych, które wpasowują się w proces przebudowy blizn. Substancja ta jest jednym z najważniejszych budulców skóry, a podanie poprzez iniekcje odpowiedniego preparatu, sprzyja przywracaniu bliznowatym tkankom właściwej struktury.

Kiedy zalecany jest zabieg na blizny po trądziku?
Zabieg na blizny po trądziku polecany jest niezależnie od tego kiedy one powstały, na jakim etapie tworzenia są oraz czy zostały już poddane innym procedurom.

Zmiany skórne
Nawet jeżeli trądzik uda się wyeliminować, powstałe zmiany w wielu przypadkach pozostawiają po sobie widoczne ślady. Dotyczy to nie tylko blizn, ale też przebarwień, które mogą być bardzo trudne do usunięcia. Blizny tego typu najczęściej umiejscowione są na twarzy, jednak mogą występować również na plecach, pośladkach, klatce piersiowej oraz innych obszarach dotkniętych trądzikiem. Ze względu na ich dużą widoczność, dla wielu pacjentów stanowią istotny problem estetyczny i negatywnie wpływają na samopoczucie.

Powstawanie tego typu blizn
Do powstania blizny potrądzikowej, dochodzi w wyniku gojenia się rany, która stanowi następstwo uszkodzenia skóry właściwej. Naturalne procesy naprawcze pozwalają na jej odbudowę, jednak ubytek spowodowany przerwaniem ciągłości jest zastępowany unaczynioną tkanką ziarninującą. Z czasem jest ona zastępowana tkanką włóknistą, która widocznie odróżnia się od reszty skóry. Blizny tego typu różnią się kształtem i wielkością, a także głębokością. Ich rozwój często spowodowany jest brakiem właściwego leczenia choroby, a nierzadko również samodzielnym, nieumiejętnym ingerowaniem w wykwity czy nadmierną ekspozycją skóry na słońce.

Na czym polega zabieg na twarz redukujący blizny potrądzikowe i od czego zależy jego cena?
Zabieg na twarz redukujący blizny potrądzikowe, to m.in. mezoterapia, a jego cena zależy przede wszystkim od rodzaju preparatu wykorzystanego do iniekcji oraz ilości zabiegów potrzebnych do uzyskania zadowalającego efektu. Obecnie bardzo często do niwelowania takich niedoskonałości stosuje się środki zawierające tropokolagen typu I, który wykazuje również działanie profilaktyczne. Substancja ta jest substratem budującym dojrzały kolagen, czyli ten naturalnie syntetyzowany przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Preparaty z tropokolagenem znajdują zastosowanie również w redukcji innych zmian skórnych, także tych spowodowanych procesami starzenia.

Mezoterapia z wykorzystaniem tropokolagenu
Biorusztowanie skóry jest złożone z dojrzałych włókien kolagenowych. Po podaniu preparatu, tropokolagen w nim zawarty wbudowuje się w jego uszkodzone struktury oraz jako prekursor rozpoczyna ich odbudowę. Skóra pokryta bliznami potrądzikowymi, odzyskuje swoją elastyczność i gęstość, dzięki czemu jej kondycja ulega poprawie. Tropokolagen wykazuje zdolność do wzmacniania tkanek, ponieważ odpowiednio oddziałuje na włókna kolagenowe. Preparat wstrzyknięty podczas zabiegu aktywuje fibroblasty tkanki podskórnej do produkowania nowego kolagenu, co sprzyja regeneracji skóry dotkniętej zmianami potrądzikowymi. Na działanie preparatu z tropokolagenem wpływają też dodatkowe substancje, takie jak bioflawonoidy i witaminy.

Możliwości tropokolagenu typu I

Tropokolagen typu I jest prekursorem dojrzałego kolagenu, czyli najważniejszego białka budulcowego skóry. Składnik używany podczas mezoterapii, posiada formę potrójnej helisy, a proces jego wytwarzania do macierzy zewnątrzkomórkowej odbywa się w wyniku naturalnej neosyntezy przy aktywnym udziale fibroblastów. Tropokolagen typu I tworzy przestrzenną sieć w postaci biorusztowania. Jego właściwości sprzyjają w ten sposób osiąganiu odpowiedniej integralności i sprężystości tkanek. W medycynie estetycznej zastosowanie znajduje bezpieczny tropokolagen pochodzenia wieprzowego, którego budowa jest w 96% zgodna z kolagenem naturalnie syntentyzowanym przez fibroblasty w ludzkim organizmie. Z tego względu zapewnia optymalną kompatybilność biologiczną, nie wywołując przy tym reakcji alergicznych oraz działań niepożądanych.

Zabieg mezoterapii tropokolagenowej
Zabieg mający na celu poprawę wyglądu blizn trądzikowych dawnych i świeżych. Polega na wstrzyknięciu kolagenu bezpośrednio do tkanki bliznowatej i obok. Procedura ta jest stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna, a efekty widoczne są zwykle po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.Zabieg wykonywany jest w serii 3-5 razy w odstępach tygodniowych z użyciem tropokolagenu firmy Guna (MD Tissue, MD Matrix).

ZASTOSOWANIE:

- wypłaszczenie blizny wypukłej
- uwypuklenie blizny zanikowej
- zwiększa mobilność tkanki

WSKAZANIA:
- blizny potrądzikowe

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Zabieg nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Przed wykonaniem procedury lekarz dokładnie myje okolice zabiegu i odkaża skórę przed przystąpieniem do nakłuć

Kolagen na zmarszczki wykorzystywany jest w różnych zabiegach, które pozwalają na zredukowanie tego typu zmian. Obecnie znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ daje możliwość kompleksowego zregenerowania i odżywienia cery. Kolagen jest jednym z podstawowych budulców skóry, jednak jego produkcja w organizmie z wiekiem spada. Z tego względu zaleca się podawanie go poprzez iniekcje, z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych preparatów kolagenowych.

W jaki sposób działa dobry kolagen na zmarszczki?
Dobry kolagen na zmarszczki działa w sposób ściśle zależny od naturalnych właściwości tego składnika. Jego zastosowanie regeneruje skórę, redukując szereg negatywnych objawów, związanych z procesami starzenia. Za pomocą kolagenu można nie tylko zmniejszyć widoczność bruzd, ale również wyeliminować przesuszenie czy zwiotczenie skóry, lokalną tkankę tłuszczową, podwójny podbródek i blizny. Zmarszczki redukowane są także poprzez poprawę właściwego napięcia mięśni twarzy. Kolagen pozwala na znaczące zminimalizowanie wielu takich zmian. Dotyczy to zarówno zmarszczek mimicznych, jak i zmarszczek palacza, bruzd nosowo-wargowych czy tzw. kurzych łapek, lwich zmarszczek lub brody brukowanej.

Zabieg odmładzająco-ujędrniający
Kolagen wykorzystywany jest w specjalnym zabiegu odmładzająco-ujędrniającym, znanym jako mezoterapia kolagenowa. Procedura ta polega na odpowiedniej stymulacji pracy fibroblastów, aby zwiększyć produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. W zabiegu tym, do skóry podawany jest specjalny preparat. Oprócz głównego składnika aktywnego w postaci kolagenu, zawiera on również zestaw witamin, minerałów i substancji odżywczych.

Na czym polega zabieg?
Mezoterapia kolagenowa to zabieg przeprowadzany w 10-30 minut, a przy tym małoinwazyjn y. Bardziej wrażliwy bólowo pacjent może otrzymać na jego czas znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg przebiega bez większego dyskomfortu.Do iniekcji preparatu wykorzystuje się bardzo cienką i krótką igłę, co również nie pozostaje bez znaczenia w kwestii eliminacji odczuć bólowych u pacjenta.

Efekty i korzyści
W wyniku zabiegu powstają nowe włókna kolagenowe, które mają równoległą strukturę. Ich regularna budowa pozwala na uniesienie zwiotczałych obszarów skóry, a tym samym wygładzenie zmarszczek. Poprawie ulega również owal twarzy, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt bezoperacyjnego liftingu. Ze względu na wzmożoną produkcję kwasu hialuronowego przy okazji pobudzenia fibroblastów, podnosi się objętość skóry oraz poziom jej nawilżenia. Cera jest dzięki temu nie tylko pozbawiona widocznych zmarszczek i odmłodzona, ale też promienna i zdrowa. Zastosowanie mezoterapii z udziałem kolagenu chroni jednocześnie przed aktywnością wolnych rodników, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny. W ten sposób zabieg może zniwelować negatywne skutki złej diety, palenia papierosów, nadmiernego stresu, ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczone powietrze.

Jaki kolagen na zmarszczki wybrać i który zbiera najlepsze opinie?
Jak wybrać najlepszy kolagen na zmarszczki, biorąc pod uwagę opinie? Szczególne powodzenie w mezoterapii zdaniem specjalistów i samych pacjentów zapewnia tropokolagen, występujący w formie złożonego biopolimeru. Substancja ta zbudowana jest łącznie z aż trzech cząsteczek kolagenu, będąc istotnym elementem strukturalnym włókien o większej grubości. Jego syntezę w tkance łącznej przeprowadzają fibroblasty, jednak z wiekiem naturalna produkcja tego składnika spada. Po 25. roku życia ubytek kolagenu może sięgać aż 1,5% rocznie. Mezoterapia z użyciem tropokolagenu oddziałuje na zmarszczki zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, przywracając prawidłowe napięcie mięśni twarzy i szyi, które mają znaczący wpływ na powstawanie i utrwalanie się zmarszczek.

Tropokolagen typu I
W redukcji zmarszczek szczególną efektywność zapewnia tropokolagen typu I, będący prekursorem dojrzałej formy kolagenu. W organizmie jego neosynteza do macierzy komórkowej odbywa się za pośrednictwem fibroblastów, co pozwala na utworzenie odpowiedniego biorusztowania w formie przestrzennej sieci. W procesie tym, budowana jest wytrzymała integralność strukturalna tkanek, dzięki czemu możliwa jest poprawa ich odporności na rozciąganie oraz sprężystość. Aby tropokolagen typu I przyniósł dobre efekt w mezoterapii, musi odpowiadać on kolagenowi naturalnie syntetyzowanemu w organizmie przez fibroblasty. Wyroby iniekcyjne stosowane w zabiegu muszą też cechować się najwyższą jakością.

Kolagen na rozstępy to coraz częściej stosowane rozwiązanie w medycynie estetycznej, ze względu na wyjątkowe właściwości tego naturalnego budulca skóry. Jego wprowadzenie poprzez iniekcję sprzyja redukcji różnych niedoskonałości, włącznie z charakterystycznymi pręgami, smugami i liniami. Problemy te mogą występować na wielu obszarach ciała, jednak zwykle pojawiają się na udach, ramionach, brzuchu, biodrach czy pośladkach.
Kiedy najlepiej zastosować kolagen na rozstępy?
Kolagen na rozstępy jest szczególnie zalecany wówczas, gdy tego rodzaju zmiany pojawią się na skórze, gdy jest ona poddana intensywnemu rozciąganiu w krótkim czasie. Dotyczy to zarówno pacjentów po nagłej utracie masy ciała, ćwiczących kulturystykę oraz przyjmujących doustne sterydy, jak i kobiet w ciąży. Sam kolagen jest naturalnie produkowany w organizmie przez fibroblasty, a jego dojrzałe włókna tworzą układ przestrzennej siatki w macierzy zewnątrzkomórkowej. Pozwalają one na utrzymanie integralności tkanek, ale ich nadmierne rozciąganie może powodować pękanie, co prowadzi do uszkodzenia skóry i pojawienia się na niej „blizn”, czyli rozstępów. Początkowo przybierają one czerwone lub fioletowe zabarwienie, które z czasem blaknie i stają się srebrzysto-beżowe, pozostając odporne na opalanie.

Poprawa elastyczności skóry
Spadek poziomu kolagenu w skórze znacząco zwiększa ryzyko powstawania tego typu niedoskonałości. Białko to jest kluczowe dla utrzymania elastyczności skóry, jednak wraz z wiekiem, jego produkcja w naszym organizmie maleje. W rezultacie prowadzi to do uwidocznienia nie tylko rozstępów, ale również cellulitu, zmarszczek i innych problemów estetycznych. Włókna kolagenowe tworzą przestrzenną sieć, która działa jako rusztowanie dla tkanek oraz zapewnia im prawidłową integralność, elastyczność, sprężystość i strukturę. Z tego względu w zabiegach medycyny estetycznej coraz częściej stosowany jest tropokolagen typu I, który jest podstawową jednostką dojrzałego kolagenu. Dzięki swojej postaci, bezpośrednio po iniekcji ulega on wbudowaniu w strukturę sieci kolagenowych, a następnie przywraca równowagę w procesie odbudowy biorusztowania. Taki zabieg regeneruje tkankę podskórną i samą skórę, co ułatwia redukcję niekorzystnych zmian.

Wskazania i zalecenia
Procedura z zastosowaniem tropokolagenu typu I sprawdza się nie tylko w formie odrębnego zabiegu, ale także w połączeniu z terapiami różnymi systemami laserowymi i innymi technologiami wspierającymi redukcję rozstępów. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów tropokolagenowych mogą być nie tylko rozstępy, ale także innego rodzaju blizny, występujące po zabiegach i operacjach. W przypadku rozstępów, substancja ta może pomóc w zmniejszeniu ich widoczności w każdej fazie ich dojrzewania, niezależnie od tego, czy są one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, nagłym wzrostem mięśni, szybkim zwiększeniem lub utratą masy ciała czy zmianami w strukturze skóry po ciąży.

Jaki kolagen na rozstępy po ciąży wybrać?
Kolagen na rozstępy po ciąży również bez obaw może być stosowany w formie tropokolagenu. Jednak kluczowe znaczenie ma zastosowanie produktu certyfikowanego, testowanego i potwierdzonego licznymi badaniami. Zabieg z użyciem tropokolagenu typu I, aby był skuteczny, powinien być wykonywany przez doświadczony personel medyczny, który posiada niezbędne wyposażenie gabinetowe, uprawnienia i kwalifikacje do stosowania środków tego typu.

Zabieg mezoterapii kolagenowej
Mezoterapia kolagenowa polega na punktowym iniekcyjnym dostarczaniu do wybranych miejsc na skórze preparatu, który jest wstrzykiwany bezpośrednio do tkanek o określonych potrzebach. Procedura ta znajduje szerokie zastosowanie w terapii regeneracyjnej. Najpopularniejsza formuła tego zabiegu wykorzystuje gotowe preparaty, które są zamknięte w sterylnych fiolkach i zawierają odpowiednią łatwo przyswajalną dla organizmu formę kolagenu – tropokolagen. Produkty te nie wymagają wcześniejszego przygotowywania, a zawarte w nich substancje są dobrze chronione przed zanieczyszczeniem. Zastosowanie gotowych środków iniekcyjnych znacząco skraca też czas trwania zabiegu. Nie bez znaczenia pozostaje również pewność przechowywania preparatów kolagenowych i pozostałych substancji czynnych w odpowiedniej temperaturze i utrzymanie ich pożądanej konsystencji.

Wykorzystanie tropokolagenu typu I
Terapia z użyciem tropokolagenu typu I pozwala na dostarczenie skórze substancji, którego strukturalna budowa jest niemal identyczna z kolagenem produkowanym przez ludzki organizm. To z kolei przekłada się na wyeliminowanie ryzyka ewentualnych powikłań. Zabiegi tropokolagenem typu I powinny być wykonywane w indywidualnie dobranych odstępach czasowych, co umożliwi bardziej optymalną stymulację tkanek oraz prawidłową odbudowę skóry pokrytej rozstępami. Oprócz samego tropokolagenu typu I, preparat iniekcyjny może zawierać wiele innych substancji czynnych o pożądanych właściwościach. W przypadku rozstępów, do szczególnie cenionych składników należą przeciwutleniacze, witaminy czy związki mineralne.

Właściwości tropokolagenu
Tropokolagen typu I stosowany w zabiegach na skórę głowy przynosi bardzo dobre rezultaty. Jest on prekursorem kolagenu dojrzałego oraz formę potrójnej helisy, a do macierzy zewnątrzkomórkowej przedostaje się dzięki neosyntezie z udziałem fibroblastów. Biorusztowanie utworzone przez włókna kolagenu podnosi integralność tkanek oraz ich sprężystość, dzięki czemu przyczynia się do wzmocnienia włosów, poprawy ich wyglądu oraz zahamowania łysienia. Tropokolagen podany w okolicę mieszka włosowego, pomnaża wokół niego naczynia włosowate, które wzmacniają cebulkę włosa.